Mi a vörös és lilahagymát mindig akkor szedjük amikor a szára eldől,de még nem szárad le teljesen. Amikor valamiért megcsúszunk és leszárad a szára,nehéz megtalálni és felfűzni,befonni a szárát is nehezebb.
Vannak könnyen felismerhető,jellegzetességek,amik alapján megállapíthatjuk,hogy a hagyma "szedhető" állapotban van-e. Például :- kialakulnak a fejen a védő buroklevelek
-nyakrész megpuhul így megdőlnek a szárak
-hagyma eléri a fajtájára jellemző méretet
Betakarítása július végén történik,de a magról vetetteké augusztus közepe után. Mi mindig száraz időben takarítjuk be,nem akkor ha vizes eső után esetleg.
Az érést lassíthatja a sok csapadék,júliusban általunk kijuttatott túlzott öntözés vagy a későn adott nitrogéntartalmú fejtrágya is.
Hagyma nagy szárazanyagtartalommal rendelkezik,így könnyen,sokáig eltartható száraz,hűvös helyen. Ellenben vannak olyan fajták,amik rövidebb ideig tárolhatóak,ezeknek alacsonyabb a szárazanyagtartalmuk.
Ezen kívül fontos,hogy hogyan takarítjuk be a hagymát.Kiszedés után kb. 10 napig érdemes kiteríteni őket,hagyni száradni. Ezalatt leszárad róluk a föld és megkeményednek a buroklevelek is.
Ezután mi meg szoktuk kicsit tisztítani a hagymákat és jól szellőző tárolókba rakjuk. Érdemes ezeket átvizsgálni előtte és a tárolás közben is néha,nem betegek e,nem kezdek e el rothadni. A betegeket távolítsuk el.
Télen salátákhoz,vagy elrakott savanyúságokba is nagyon finom.